زمینه های مصرف سود پرک در ایالت متحده آمریکا

هیدروکسید سدیم یا سود پرک ، یک محصول مشترک در تولید کلر می باشد. به ازای تولید هر تن کلر، بیش از ۱۱۰۰ کیلوگرم سود پرک و ۲۸ کیلوگرم هیدروژن تولید می شود. این ویژگی باعث شده است که این ماده شیمیایی، بعنوان ارزانترین ماده قلیایی به طور گسترده در زمینه های مختلف استفاده می شود. در تصویر ۱ درصد مصرف سود پرک در زمینه های مختلف گزارش شده است.

شکل ۱- زمینه های مصرف سود پرک

با توجه به شکل ۱، سود پرک کاربردهای گسترده ای دارد، برای مثال،  میزان استفاده از سود پرک در صنعت آلومینیوم سازی تقریباً بیشتر از ۳ درصد می باشد، در حالیکه ۳۵ درصد سود پرک برای تهیه مواد شیمیایی آلی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مثال گازهایی که از سوختن سوخت های فسیلی آزاد می شوند، حاوی مقدار قابل توجهی دی اکسید گوگرد
می باشد. روش های زیادی برای ضبط دی اکسید گوگرد وجود دارد، یکی از آنها که به طور گسترده استفاده
می شود، شامل گازهای خرد شده با محلول هیدروکسید سدیم و کلسیم می باشد. این روش همچنین در فرایندهای تصفیه مانند تصفیه بوکسیت مورد استفاده قرار می گیرد (شکل ۲).

شکل ۲- استفاده از سدیم هیدروکسید در خالص سازی سنگ معدن و بوکسیت قبل از استفاده از آنها در فرایند آلومینیوم سازی

استفاده دیگر هیدروکسید سدیم  در کارخانه کاغذ سازی می باشد. در فرایند مورد استفاده، روند Kraft، چوب با یک محلول حاوی سولفید سدیم و هیدروکسید سدیم فراوری می شود. اکثر مواد ناخواسته در چوب، مانند
 لیگنین، در محلول خاصی حل می شوند و از سلولز تقریباً خالص جدا می شوند. سپس سلولز در مراحل مختلف خالص سازی ماده اصلی کاغذ را تشکیل می دهد.

استفاده های دیگر سدیم هیدروکسید، در سورفکتانت ها، صابون ها و سفید کننده ها می باشد. سفید کننده ها، به واسطه عبور دادن گاز کلر از محلول هیدروکسید سدیم تولید می شود، محلول حاصل شده حاوی کلرات سدیم یا هیپوکلریت سدیم می باشد.

هیدروکسید سدیم همچنین در ساخت ماده شیمیایی آلی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین مواد شیمیایی اپوکسی پروپان (پروپیلن اکسید) است که به نوبه خود برای ساخت پلی اورتان ها استفاده می شود. پروپن با کلر واکنش داده و مخلوط ۱-کلروپروپان ۲- ال و ۲-کلروپروپان ۱- ال بوجود می آید. با اضافه کردن هیدروکسید سدیم یا کلسیم به مخلوط حاصل شده اپوکسی پروپان ایجاد می شود.

جدول ۱- تولید سالانه هیدروکسید سدیم

  میزان تولید (میلیون تن در سال)
جهان ۷۰
ایالت متحده ۴۰/۱۱
اروپا ۷۰/۱۰

۱- تخمین زده شده براساس تولید کلر، ۲- راهنمای کسب و کار شیمی (۲۰۱۵) و انجمن مواد شیمیایی (۲۰۱۶)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *