کاغذ و خمیر چوب

در بسیاری از مراحل ساخت کاغذ ، چوب با محلول حاوی سولفید سدیم و سود پرک احاطه می شود. این کمک می کند تا اکثر مواد ناخواسته در چوب حل شود و سلولز نسبتاً خالص باقی بماند که اساس کاغذ را تشکیل می دهد. در فرآیند بازیافت کاغذ ، از سود پرک برای جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ استفاده می شود. همچنین از سود پرک برای تصفیه مواد اولیه برای محصولات چوبی مانند کابینت و مبلمان و در سفید کردن و تمیز کردن چوب استفاده می شود.

استخراج آلومینیوم

از سود پرک برای استخراج آلومینا از مواد معدنی طبیعی استفاده می شود. آلومینا در ساخت آلومینیوم و انواع محصولات مختلف از جمله فویل ، قوطی ، ظروف آشپزخانه و قطعات هواپیما استفاده می شود. در نمای ساختمان و قاب پنجره ساختمان ها از آلومینیوم استفاده می شود.

شیوه بایر در استخراج آلومینیوم

بوکسیت را در سود پرک با غلظت بالا و دمای 240 درجه سانتی گراد به صورت محلول در می آورند. با این کار رسوب قرمز رنگی از محلول جدا می شود ، این رسوب نا خالصی های اکسید آهن و سیلیس می باشد که از محلول جدا می شود ، در این مرحله تری هیدرات آلومینیوم به محلول اضافه می شود ، سود و تری هیدروکسید آلومینیوم جدا می شوند، در این مرحله سود بازیافت شده و دوباره مورد استفاده قرار می گیرد. جدا کردن آلومینا از هیدروکسید آلومینیوم تحت عملیات تکلیس در دمای 1200 درجه سانتی گراد صورت می گیرد ، به این ترتیب پودر آلومینا از آب ساختاری جدا می شود. در مرحله بعد پودر آلومینا در کربولیت ذوب شده حل می شود، این محلول حاوی 80 تا 90 در صد کربولیت  و 2 تا 8 در صد آلومینا همراه با فلوراید آلومینیوم و کلسیم است. با استفاده از فرآیند الکترولیز از این محلول آلومینیوم به دست می آید.

صنایع چرم

سود پرک در صنایع چرم پس از مراحل زدودن مو و حذف پروتئینهای غیر الیافی و پشم از سطح پوست توسط آهک، طی پروسه چربی زدایی مورد استفاده قرار میگیرد.

تولید رزین اپوکسی

سود پرک به عنوان آغازگر واکنش و کاتالیزور عمل می کند. به ازای هر 3600واحد اکووالانت اپوکسی بر 2400 کیلوگرم مقدار 630 کیلوگرم سود پرک مصرف می گردد.

تصفیه آب و فاضلاب

در تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، از سود پرک برای کنترل میزان اسیدیته آب و کمک برای حذف فلزات سنگین از آب استفاده می شود. همچنین سود پرک در تهیه سدیم هیپوکلرید (آب ژاول) که یک ماده ضد عفونی کننده است، استفاده می شود. در تصفیه فاضلاب، سود پرک می تواند از طریق واکنش خنثی سازی سختی آب را کاهش دهد. سود پرک به شدت قلیایی است و در آب بسیار قابل حل است.بنابراین برای اندازه گیری میزان  PHآب مناسب است،  همچنین سود پرک برای خنثی کردن فاضلاب؛ برای حذف یون های سنگین فلزات در آب مورد استفاده قرار گیرد.

تولید مواد شیمیایی

در صنایع شیمیایی حدود 40 درصد از سود پرک تولیدی به‌عنوان یک ماده اولیه و پایه برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی مصرف می‌شود.سود پرک برای تولید صابون و مواد شوینده مختلف با کاربردهای گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. محلول های سفیدکننده کلری (سفید کننده‌های حاوی کلر مانند سدیم هیپوکلرید یا همان آب ژاول) از ترکیب کلر و محلول سود پرک حاصل می شود. محلول های لوله بازکنی که حاوی سود پرک هستند، با تبدیل چربی‌ها و مواد روغنی که پتانسیل انسداد لوله‌ها و مسیرهای آب و فاضلاب را دارند، به مواد صابونی محلول در آب، از انسداد لوله‌ها جلوگیری می‌کنند

پارچه و رنگرزی

از سود پرک به‌ منظور فرآوری کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر استفاده می‌شود. سود پرک در صنایع رنگرزی هم برای شستشوی الیاف و پاک کردن چربی ها قبل از رنگ کردن آن ها به کار میرود .یکی دیگر از کاربرد های مهم سود پرک استفاده در صنایع تولید پارچه به منظور حفظ استحکام، سفید کردن، تمیز کاری و براقی پارچه ها می باشد.

صابون و شوینده ها

سود پرک اصلی ترین گروه مواد شوینده صنعتی می باشند، که قادرند با چربی و روغن ترکیب شده و تشکیل صابون دهند و پروتئین را حل نمایند. این دسته از مواد شوینده معمولا در دامنه  PH ۹ تا ۵/۱۲ قرار دارد و این مواد به دلیل قلیائیت بالای خود خورنده هستند. این قلیائیت بالا برای صابونی کردن چربی ها و خنثی سازی اسیدهای موجود در بسیاری از انواع آلودگی ها مهم می باشد.این نوع شوینده ها غالبا در مواردی که نیاز به شوینده قوی می باشد مورد استفاده قرار می گیرد مانند:حذف وکس ها، آلودگی های عمیق تجمع یافته، آلودگی های خشک شده و گریس و روغن حرارت دیده مورد استفاده قرار می گیرند.
از موارد دیگر کاربرد شوینده های قلیایی می توان به صنایع غذایی و محیط هایی همچون آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها اشاره نمود. روش کلی تهیه صابون از طریق واکنش دادن چربی با سود مایع یا محلول سود پرک است که طی آن صابون با خاصیت چربی زدایی بالا تولید می شود.در فرایند صابونی شدن چربی حیوانی یا روغن نارگیل و یا ترکیبی از هر دو را با سود پرک به صورت سود مایع یا سود پرک ترکیب نموده و با استفاده از حرارت ، آن ها را با هم واکنش می دهند. در این مرحله ، علاوه بر تولید صابون ، گلیسیرین هم تولید می شود.

تولید سفید کننده

فرایند تولید آب ژاول (سفید کننده) :آب ژاول را از دمیدن گاز کلر درمحلول سود پرک تهیه می‌کنند. از جمله آزمایش‌هایی که روی آب ژاول انجام می‌شود تعیین مقدار «کلر آزاد»  و تعیین مقدار NaOH است. «کلر آزاد» در اینجا اصطلاح است، چون در اینجا اکسیدکنندگی ناشی از یون هیپوکلریت است نه گاز کلر. طبق تعریف، «کلر آزاد» یک ترکیب سفیدکننده برابر مقدار کلری است که قدرت اکسیدکنندگی‌اش معادل قدرت هر مول از ترکیب موردنظر باشد.آب ژاول را برای گندزدایی و بوزدایی به کار می‌برند. از این ماده در صنعت به عنوان رنگ‌زدا و سفیدکننده پارچه و خمیر کاغذ استفاده می‌شود. در خانه‌ها برای ضدعفونی کردن و سفید کردن رخت‌ها به هنگام رختشویی از آب ژاول استفاده می‌کنند. این محلول با نام‌های گوناگون در بازار به فروش می‌رسد.

داروسازی و پزشکی

سود پرک در ساخت برخی داروها مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال در ساخت داروی آسپیرین که یک مسکن است یه میزان کم از سود پرک استفاده می شود. همچنین داروهایی که مربوط به انعقاد خون هستند از جمله داروهایی هستند که در ساخت آن ها از سود پرک استفاده شده است.

تولید الیاف مصنوعی

تولید الیاف با استفاده از فرآیند ویسکوز (Viscose process) در دو مرحله اصلی نیاز به سود پرک دارد. سلولز به منظور افزایش استحکام و براقی و در نتیجه تولید سلولز قلیایی توسط سود مایع مورد فراوری قرار می‌گیرد، پس از آن سلولز به دست آمده برای تولید ماده ویسکوز که برای اکسترود کردن الیاف ابریشم مصنوعی و فیلم‌های سلفون مصرف می‌شود در سود پرک مایع رقیق حل می‌شود.

استخراج و پالایش نفت

یکی از مصرف کنندگان عمده سود پرک ، صنعت پتروشیمی است که در حفاری چاه های نفت جهت سولفورزدایی و شیرین سازی، از این ماده استفاده می کنند. از سود پرک در صنعت پالایش نفت و گاز، به منظور حذف ترکیبات اسیدی از گازهای سوختی قبل از وارد شدن به محیط، استفاده می کنند. به عنوان مثال گازهای حاصل از سوزاندن سوخت های فسیلی که دارای مقادیر زیادی اکسید گوگرد می باشند. یکی از روش های از بین بردن اکسیدهای گوگرد، شست و شوی گازهای سوختی به وسیله محلول سود پرک است.

حفاری

یکی از موادی که در تهیه گل حفاری دخیل می باشد , سود پرک است . گل حفاری در مهندسی ژئوتکنیک، به مخلوطی از آب و رس اطلاق می‌گردد.که برای حمل مواد حفر شده در سیستم‌های حفاری، به سطح زمین از آن استفاده می‌شود.گل حفاری غیر از بالا آوردن تراشه‌های زمین کاربردهای دیگری نیز در ته چاه انجام می‌دهد،که عبارتند از خنک کردن و روان کردن مته.علت اینکه بجای آب از گل حفاری استفاده می‌شود این است که خرده سنگ‌های حفاری شده، دارای وزن مخصوص زیادی هستند و با اینکه گل بعلت سرعت زیاد آنها را با خود بالا می‌آورد،ولی باید گرانروی گل بحدی باشد، که بتواند خرده سنگ‌ها را با سهولت و به سرعت، از چاه خارج نماید.گل حفاری باعث می‌شود ستون گل حفاری به دیوار چاه فشار آورد و مانع ریزش آن شود.به علاوه بدنه چاه را اندود کرده و منافذ آنرا می‌گیرد .
دیگر آنکه در مواقعی که مته در اعماق زیاد به لایه گاز یا نفت (در حفاری‌های نفت و گاز) می‌رسد ستون گل مانع می‌شود که گاز یا نفت از منافذ لایه مذکور که ممکن است فشار زیاد هم داشته باشد بروی چاه راه یابد.

صنایع فلزات و آبکاری

در صنایع مختلفی که مربوط به فلزات می شوند  از سدیم پرک استفاده می شود. از این ماده به ویژه در صنایع تولید آلومینیوم و روی استفاده می شود. همچنین صنعت تولید شیشه نیز از مکان هایی است که سود پرک مورد استفاده قرار می گیرد. گالوانیزه ها و انواع صنایع آبکاری نیز به این ماده نیاز دارند.

صنایع کاشی سازی

از دیگر کاربردهای سود پرک، کاربرد آن در صنایع کاشی و سرامیک سازی است. استفاده از این ماده در این صنعت باعث افزایش استحکام مواد تولیدی خواهد شد.

پت

پلی اتیلن ترفتالات  PET ) ) ماده ای پلاستیکی است که کاربری فراوانی در زمینه بسته بندی دارد.PET یک ماده شیمیایی خنثی نسبت به دیگر مواد دیگر و دارای خصوصیات فیزیکی مناسب جهت استفاده در بسته بندی محصولات غذایی می باشد.مواد پلاستیک و ظروف پت از جمله موادی هستند که برای شست و شو و همچنین بازیافت آن ها از سود پرک استفاده می شود.عملی که انجام می شود به این صورت است که ابتدا ظروف پت جمع آوری شده از مناطق مختلف کشور ، بازیافت شده  و تبدیل به پرک (پت خورد شده) می شود و سود پرک در هنگام شست و شوی آن ها استفاده می شود به دلیل خاصیت چربی زدایی که دارد چربی ها و الودگی های این مواد پلاستیکی و ظروف پت را از بین میبرند.

پنبه

پنبه در حالت آزاد در سود پرک جمع شده (آب رفته) و در نتیجه ارتجاعیت و حجم آن افزایش می‌یابد. این خاصیت سود پرک برای تولید پارچه‌های پنبه‌ای با ارتجاعیت مثل لباس ورزشی، جوراب و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. مقدار جمع‌شدگی به غلظت سود پرک بستگی دارد بر اثر جمع‌شدگی پارچه، وزن در واحد سطح افزایش می‌یابد. مرسریزاسیون بدون کشش مقداری از جلای الیاف پنبه می‌کاهد ولی در عوض استحکام و میل جذبی آن برای رنگینه افزایش می‌یابد به علاوه پوشش الیاف پنبه نرسیده (مرده) در رنگرزی بهتر و رنگرزی یکنواخت‌تر می‌گردد. در انجام مرسریزاسیون بدون کشش، استفاده از مواد‌تر کننده مقاوم در مقابل قلیا، به یکنواخت‌تر نمودن و سریعتر کردن عمل کمک می‌کند .غلظت سود پرک و مدت زمان لازم برای مرسریزه بدون کشش به کیفیت پارچه بستگی دارد.

محلولهای غلیظ‌تر به زمان واکنش کوتاه‌تری احتیاج دارد. معمولاً برای مرسریزه‌ بدون کشش، از سود پرک با غلظت ۲۰ درجه بومه استفاده می‌گردد و زمان لازم با توجه به غلظت سود پرک حدود ۴۰ تا ۶۰ ثانیه می باشد. چنانچه به دلایل مکانیکی نتوان زمان واکنش را کم انتخاب نمود. لازم است که محلول سود پرک رقیق‌تر گردد (حدود ۱۵ درجه بومی)

انرژی

از سود پرک در تولید سلول های سوختی استفاده می شود. سلول های سوخت مانند باتری ها برای تولید پاک و کارآمد برق برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله حمل و نقل کار می کنند. انتقال مواد و برنامه های پشتیبان گیری ثابت ، قابل حمل و اضطراری رزین های اپوکسی که با سود پرک تولید می شوند در توربین های بادی استفاده می شوند.

تولید مواد غذایی

سود پرک در  فرایند تولید و یا فراوری چندین ماده غذایی استفاده می شود. مانند استفاده از سود پرک در به شیرین کردن و عمل آوری زیتون و یا در فرآیند تولید نوعی چوب شور برای ایجاد خاصیت تردی  در محصول تولیدی . همچنین از سود پرک برای جدا کردن پوست سیب زمینی ، گوجه فرنگی و سایر میوه ها در صنعت کنسرو سازی استفاده می شود. همچنین از سود پرک برای جلوگیری از رشد باکتری ها و کپک ها در برخی مواد غذایی و جلوگیری از فساد آن ها استفاده می شود. از سود پرک در فرایند شست و شو ماشین آلات، تجهیزات، ظروف و سایر دستگاه های صنایع غذایی نیز استفاده می شود. همچنین سود پرک در ضخیم سازی و ثبات بستنی , غنی شدن بافت شکلات , ایجاد رنگ زرد و دادن بافت مناسب به نودل , ایجاد رنگ کاراملی در نوشابه های گاز دار موثر است.

صنایع فولاد

کاربرد سود پرک در صنایع فولاد به این صورت است که سود پرک را همراه با نیترات اسید با آب به صورت محلول در می آورند ، اضافه کردن سود پرک به آب باعث بالا رفتن دمای آب می شود و آب به نقطه ی جوش می رسد. سپس بعد از حل کردن این دو ماده ی شیمیایی با آب قطعات فولاد را وارد این محلول می کنند.فولاد اولیه معمولا به رنگ قرمز است ، اما شستن فولاد با محلول سود پرک و نیترات باعث از بین رفتن قرمزی آن می شود و فولاد را برای مراحل بعد آماده می کند.

تولید جوش شیرین

از واکنش گاز دی اکسید کربن و محلول آبی سودپرک ابتدا کربنات سدیم تولید می شود:

با افزودن مقدار بیشتری گاز دی اکسید کربن به محلول حاصل، بی کربنات سدیم تولید می شود که به دلیل غلظت بالا ته نشین می گردد: